İzmir’de bir Benim Adım İzmir A.Ş markasıdır.
#Kültür&Sanat

İzmir Atatürk Müzesi

12 Mayıs 2023 Cuma
#izmirde

İzmir Alsancak Kordon boyunda bulunan Atatürk Müzesini henüz gezmediyseniz bu bir öneridir...
İzmir'de Atatürk Müzesini ziyaret edip etkilenmemek imkansız. Tarihi çok güzel yansıtan bu müze kesinlikle küçükten büyüğe herkesin görmesi 
ziyaret etmesi gereken bir yer. 
Girer girmez dümdüz devam ettiğinizde karşılaştığınız Atatürk ve kurmaylarının balmumu heykelleri sizi derinden etkileyebilir. 

  

- Tarihi -
1875-1880 yıllarında halı tüccarı Takfor Efendi tarafından ev olarak yaptırılmış. İzmir'e giren Türk ordusu burayı karargâh olarak kullanmıştır ve Atatürk, 12 Şubat 1923’te toplanan İzmir İktisat Kongresi için İzmir'e geldiğinde bu evde ilk kez konaklamış, toplantılarını ve kişisel çalışmalarını burada yapmıştır. 13 Ekim 1926’da bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış, bazı yeni eşyalar konularak Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk 1930-1934 yılları arasında İzmir’e beş kez gelmiş ve her gelişinde bu evde kalmıştır. 10 Kasım 1938’de Atatürk’ün ölümü ile kız kardeşi Makbule Baysan’a veraset yoluyla kalan bu ev, 25 Eylül 1940’da İzmir Belediyesi tarafından müze yapılmak üzere kamulaştırılmıştır. Atatürk’ün İzmir’e gelişinin 19'uncu yılına rastlayan 11 Eylül 1941 tarihinde törenle müze olarak açılmıştır.

   

Osmanlı ve Levanten mimarisi karışımı neoklasik tarzda bir yapı olan müze bodrum, zemin, birinci kat ve çatı katından oluşuyor.  Dikdörtgen planlı, arka cephesi revaklı, avlulu, 852 metrekarelik bir alanı kaplayan taştan kârgir bir binadır. Sağ ve sol nişlerde mermer heykeller, büyük kristal bir ayna, Atatürk resmi ve Atatürk büstü vardır. Birinci kata çıkan çift taraflı mermer merdivenlerin arasında  Atatürk’ün İzmir’e geldiğinde bindiği kayık sergilenmektedir. O günün modasına göre döşenmiş olan salon ve odalar, batı kaynaklı bronz, dökme heykeller, vazolar ve yağlı boya tablolarla bezenmiştir.

1. katta Atatürk'ün kullanım odaları bulunuyor. Toplantı salonu, çalışma odası, yatak odası, misafir odası,muhafız odası, kütüphane, yemek odası ve banyodur. Toplantı salonunda ortada yeşil çuhalı rulet masası ve etrafında 12 adet Cosmos marka sandalye yer alıyor. Salon duvarlarına dayalı 10 adet küçük boy maun sandalyelerin arkalıklarındaki çini plakalar üzerinde Shakaspeare'nin eserlerinden kimi sahneler canlandırılmıştır. Yatak odasında maun karyola, 2 komidin, 2 kadife koltuk, 1 kanepe, 1 şezlong, 1 markiz, 3 dolap bulunmaktadır. Yatak odaları günün modasına göre döşenmiş olup kütüphanede ise Fransızca bir ansiklopedi bulunmaktadır. Çalışma odasında meşe kaplama çalışma masası ve onun üzerinde Atatürk'ün kullandığı yazı takımı vardır. Yerde Isparta ve Uşak halıları serilidir.

Müze, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:30-17:30 saatleri arasında açık ve müzeye girişler ücretsizdir.

BENZER YAZILAR